Konferencja Akademia Wsparcia w Województwie Opolskim 05.06.2025

Konferencja inaugurująca projekt

"Akademia Harmonijnego Wsparcia"

Szczególnym momentem konferencji było wystąpienie Magdaleny Szul-Frydy z Uniwersytetu WSB Merito, która wygłosiła inspirujące przemówienie pt. „Rozwój dziecka do lat 3 – wstęp czy fundament do życia”.

W drugiej części wydarzenia odbyły się równoległe warsztaty tematyczne:

  1. Wytyczne do nadzoru jednostek samorządu terytorialnego nad żłobkami 
    – prowadzone przez Zofię Śmigielską. Uczestnicy zapoznali się ze strukturą standardów opieki, ich praktycznym, a także metodami monitorowania i wspierania placówek.
     

  2. Wdrażanie standardów – zarządzanie zmianą 
    – warsztat dla kadry zarządzającej żłobkami, prowadzony przez Grażynę Sosnowską. Skupiono się na instytucji opieki jako drugim domu dla dzieci oraz obrazie idealnego absolwenta placówki oraz w jaki sposób wprowadzić zmiany w obrębie nowych standardów opieki nad dziećmi.

Konferencja była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie!
 

Prezentacje prelegentów

Zofia Śmigielska

Zofia Śmigielska
Zofia Śmigielska

Ekspertka w Fundacji Komeńskiego, pedagożka z ponad 20-letnim doświadczeniem oraz dyrektorka placówek Montessori. Doradczyni i audytorka ds. jakości placówek żłobkowych i przedszkolnych. 

Współautorka publikacji i podręczników z zakresu standardów opieki nad dziećmi. Specjalizuje się w wspieraniu rozwoju małych dzieci oraz podnoszeniu jakości placówek żłobkowych, w tym w zakresie przygotowania do kontroli i współpracy z organami nadzorującymi.

Magdalena Szul-Fryda

Magdalena Szul-Fryda
Magdalena Szul-Fryda

Jedną z prelegentek będzie trenerka Wojewódzkiego Lidera Akademii Wsparcia Magdalena Szul-Fryda.
Podczas swojego wystąpienia pt. „Rozwój dziecka do lat 3 – wstęp czy fundament do życia” opowie o kluczowych etapach wczesnego dzieciństwa i ich wpływie na dalsze życie.

Pedagożka i edukatorka z dwudziestoletnim stażem i dorobkiem naukowym. Dydaktyczka i ekspertka Uniwersytetu WSB Merito w Opolu, kierowniczka Zespołu Dydaktycznego na Kierunku Pedagogika, specjalistka w dziedzinie resocjalizacji i oligofrenopedagogiki z doświadczeniem zawodowym w edukacji integracyjnej i włączającej.

Pracowała w placówkach oświatowych oraz w sektorze NGO wspierając osoby defaworyzowane i zagrożone wykluczeniem społecznym. Jest także Certyfikowanym Trenerem Pracy osób z niepełnosprawnościami, a od 2015 Członkini Powiatowej Rady Rynku Pracy w Opolu.

Twórczyni i realizatorka projektów unijnych w zakresie wsparcia społecznego i aktywizacji zawodowej, w obszarze jej zainteresowań znajduje się także promocją zdrowia psychicznego i szeroko pojęty dobrostan jako kapitał społeczny.

Grażyna Sosnowska

Grażyna Sosnowska
Grażyna Sosnowska

Pedagog, socjolog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, terapeuta pedagogiczny i terapeuta integracji sensorycznej. Specjalista pracy z dziećmi w spektrum autyzmu i zespołu Aspergera. Certyfikowany terapeuta biofeedback i Heg biofeedback.

Od 2017 roku jako nauczyciel wspomagający i pedagog specjalny pracuje z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. W latach 2022-2023 terapeuta integracji sensorycznej w Centrum rozwoju Osobistego – Niepublicznej Poradni Psychologiczno-pedagogicznej jako terapeuta integracji sensorycznej.

Od 2022 roku trener w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, wykładowca na studiach wyższych magisterskich oraz podyplomowych w Akademii Nauk Stosowanych Wyższej szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu – studia pedagogiczne wczesnoszkolne i przedszkolne, integracji sensorycznej, pedagogiki specjalnej.

Dyrektor w Niepublicznym Przedszkolu Małe Nutki w Opolu oraz wykładowca na studiach podyplomowych Integracji Sensorycznej na Uniwersytecie Dolnośląskim.
 

Program Konferencji:

5 czerwca 2025r.

Część pierwsza – sesja plenarna 
(w godz. 10:00-11:30)

Sesja plenarna będzie się skupiała m.in. na:

  • prezentacji delegacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz dostępności i standardów opieki nad dziećmi do lat 3,

  • omówienie założeń projektu Akademii Wsparcia,

  • wypowiedzi ekspertów.

Część druga – sesje warsztatowe 
(godz. 12:00 – 14:00)

Druga część odbędzie się równolegle i zostanie podzielona na grupy:

  • Dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego

    Uczestnicy poznają strukturę standardów, ich praktyczne zastosowanie oraz sposoby efektywnego monitorowania i wspierania placówek.

  • Dla kadry zarządzającej żłobkami

    Program skupia się na procesie wprowadzania zmian w organizacjach. Uczestnicy wezmą udział w prezentacji z interaktywnym kwestionariuszem, pracy z poradnikiem w podgrupach oraz forum dzielenia się wnioskami i dobrymi praktykami. Zakończenie obejmuje podsumowanie, sesję pytań i inspirację do dalszych działań.