Działanie współfinansowane ze środków budżetu państwa
„Harmonijna Akademia Wsparcia”
Fundacja Harmonia Życia zawarła Umowę nr DPR/667/2025
o realizację zadania publicznego zleconego na podstawie otwartego konkursu ofert pn.
„Akademia Wsparcia- krajowy system wspierania rozwoju opieki wczesnoszkolnej w Polsce- 2024- 2026. Konkurs uzupełniający”
ogłoszony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Działania będą prowadzone przez
Fundację Harmonia Życia
Na realizację tego zadania publicznego Fundacja Harmonia Życia otrzymało środki finansowe w wysokości
3 430 000,00 zł
Całkowita wartość projektu
3 464 646,46 zł
Czas realizacji projektu to
01.03.2025 r. - 31.12.2026 r.
Nazwa:
„Harmonijna Akademia Wsparcia”
Projekt:
Wsparcie podmiotów prowadzących instytucje opieki nad dziećmi do lat 3, opiekunów, gmin kontrolujących instytucje opieki oraz współpracę z rodzicami, w celu podnoszenia jakości opieki nad dziećmi do lat 3.
Cel główny:
upowszechnienie standardu opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez przeprowadzenie działań wspierających (szkolenia, mentoring, superwizje) dla 621 osób z województwa opolskiego (w tym osób z gmin, prowadzących instytucje opieki nad dziećmi, opiekunów, kandydatów na opiekunów oraz rodziców) do 31.12.2026 r.
Cele szczegółowe:
Współpracę z MRPiPS
Współpracę z Krajowym LIDEREM Akademii Wsparcia oraz Lokalnym Ambasadorem Akademii Wsparcia
Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Krajowego Lidera Akademii Wsparcia.
Przeprowadzenie szkoleń dla 110 osób zatrudnionych w gminach z realizacji kontroli jakości opieki, zgodnie z wytycznymi Krajowego LIDERA Akademii Wsparcia oraz w oparciu o zaopiniowany przez niego i zatwierdzony przez MRPiPS program szkolenia mając na celu ujednolicenie systemu podnoszenia jakości opieki w całym kraju.
Przeprowadzenie szkoleń dla 60 osób prowadzących instytucje opieki z wdrażania standardów jakości opieki, zgodnie z wytycznymi Krajowego LIDERA Akademii Wsparcia oraz w oparciu o zaopiniowany przez niego i zatwierdzony przez MRPiPS program szkolenia mając na celu ujednolicenie systemu podnoszenia jakości opieki w całym kraju.
Przeprowadzenie szkoleń podnoszących kompetencje opiekuńcze dla 308 opiekunów, w tym ze standardów jakości opieki, zgodnie z wytycznymi Krajowego LIDERA Akademii Wsparcia oraz w oparciu o zaopiniowany przez niego i zatwierdzony przez MRPiPS program szkolenia, mając na celu ujednolicenie systemu podnoszenia jakości opieki w całym kraju.
Przeprowadzenie szkoleń dla 40 osób, które chcą zdobyć uprawnienia na opiekunów (opiekunów w żłobkach lub klubach dziecięcych, dziennych opiekunów).
Przeprowadzenie 1740 godzin mentoringu dla instytucji opieki oraz opiekunów – uruchomienie elektronicznej skrzynki pocztowej, w tym prowadzenie infolinii, strony internetowej.
Przeprowadzenie 720 godzin superwizji w instytucjach opieki, odbywające się na zaproszenie osób tworzących i prowadzących instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Po 1 stycznia 2026 r. dzięki dostępowi do Rejestru Żłobków, weryfikacja w których obszarach dot. standardów opieki konieczne jest dalsze szkolenie i mentoring wśród instytucji opieki, celem podjęcia z Krajowym LIDEREM Akademii Wsparcia odpowiednich działań wspierających.
Organizację warsztatów dla 100 rodziców w zakresie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Udział personelu merytorycznego Wnioskodawcy (3 osób) w certyfikowanych szkoleniach i kursach podnoszących kompetencje i wiedzę z zakresu opieki nad dziećmi, w tym dotyczących jakości opieki, oceny i obserwacji opieki, dbałości o wpływ opieki na naukę i rozwój małego dziecka, w szczególności o charakterze międzynarodowym, np. CLASS lub tożsamych, po uzgodnieniu z MRPiPS.
Rozwijanie własnego komponentu edukacyjnego, poprzez przeprowadzenie wsparcia szkoleniowego z zakresu zdrowia i rozwoju psychicznego dzieci do lat 3 dla 408 osób (osoby prowadzące miejsca opieki, opiekunowie dzieci do lat 3, osoby zdobywające kwalifikacje na opiekuna w żłobku/klubie dziecięcym lub opiekuna dziennego).
Zarządzanie projektem, monitoring i ewaluacja zadań, prowadzenie dokumentacji dot. wszystkich zadań, w szczególności szkoleń i konsultacji.
